Fours Shine for WPI Men's Rowing Against Bates, Hamilton and Conn College

Credit: Pat Guida '83
Credit: Pat Guida '83

WORCESTER -- WPI won three of its four races that it competed in Sunday in a unique morning of racing on Lake Quinsigamond.  The Engineers reached the finish line first in the first and second varsity fours and the third varsity eight in a regatta that also included Bates, Hamilton and Conn College. 

On a day where it the fours took center stage, Engineers coxswain Kenedi Heather (Taunton, MA) hotseated both her entries to victories.  The first varsity four reached Regatta Point in a time of 6:44.1, nearly three seconds ahead of second place Bates (6:46.98) and besting third place Hamilton (6:54.68) and fourth place Conn College (7:23.08).  The second varsity four won comfortably, finishing in a time of 6:45.99.  Hamilton (6:52.32) edged Bates for third (6:53.12), while Conn College (7:34.54) was fourth.   

The focus on the fours in a preview for next Sunday when WPI and Bates meet again with their respective eights set to square off.  Last year the Engineers and the Bobcats dueled in the New England and the National Invitational Rowing Championships. 

The Crimson and Gray also won a tight race in the third varsity eight, breaking the tape a second ahead of Bates (6:27.50 to 6:28.69) while WPI's fourth eight finished the race third in a time of 6:53.02.   In the second varsity eight race, Bates struck gold (6:08.0) with WPI (6:13.76) second and Hamilton (6:14.00) third. 

WPI is back on Lake Quinsigamond on Saturday, competing against Williams, Conn College, Rochester and MIT in the Donahue Cup.

Varsity Four
Kenedi Heather (Taunton, MA) - Coxswain
Nathan Pietrowicz (Worcester, MA)
Jeremy Hemingway (Westford, MA)
Michael Eaton (Exeter, NH)
Lorenzo Dube (Fall River, MA) 

Second Varsity Four
Kenedi Heather (Taunton, MA) - Coxswain
Isaac Beeman (Sammamish, WA)
Ben Thornton (Merrimac, MA)
Trevor Dowd (Fairfax, VA)
Frank Campanelli (Avon, CT)

Second Varsity Eight
Lily Olsen (Princeton, NJ) - Coxswain
Nicholas Carabillo (Simsbury, CT)
Zack Estrella (Berkley, MA)
Marc Reardon (Winchendon, MA)
Kyle Coleman (Kingston, MA)
James Vorosmarti (Center Valley, PA)
Jeremiah Leonard (Lyme Center, NH)
David Bovich (Verona, NJ)
David Muse (Rye, NH) 

Third Varsity Eight A
Abby O'Sullivan (Templeton, MA) - Coxswain
Mark Borghesani (Acton, MA)
Andrew Johnston (Arlington, VA)
Noah Shoer (Portsmouth, NH)
Joe Crognale (Dedham, MA)
Eric Motler (Schenectady, NY)
Griffin Bishop (Carlisle, MA)
Brendan Train (Excelsior, MN)
Peter Beretich (North Yarmouth, ME) 

Third Varsity Eight B
Ava Capuano (Prospect, CT) - Coxswain
Chris Skangos (Oakton, VA)
Bryce Corbitt (Andover, MA)
Connor Huftalen (Henniker, NH)
Matt Schueler (Bridgewater, NJ)
Brendan McCann (Stonington, CT)
Alex Legere (Hooksett, NH)
Angelos Makras (Athlens, Greece)
Gabe Katz (Longmeadow, MA)