Men's Rowing Has Grand Time at New England Championships

Credit Pat Guida
Credit Pat Guida

WORCESTER --- WPI Men's Rowing saw all four of its boats reach their respective grand finals Saturday at New England Rowing Championship on Lake Quinsigamond.  Overall the Engineers amassed 65.50 team points to place fourth out of 23 crews.

The defending champion varsity eight finished fifth (6:07.959) in the afternoon finals, just two seconds out of medal behind third place Williams (6:06.267) and fourth place UMass (6:06.491) in a race won by Bates (5:58.863).   WPI reached the finals by placing second (6:00.998) nearly three seconds behind Boston College (5:58.002).

The second varsity eight qualified for the grand final by reaching the finish line in their morning heat in a time of 6:09.984, just behind eventual champion Bates (6:06.476).  In the finals the were sixth in (6:18.164) a tightly contested race.  The third varsity eight just missed a medal, placing fourth (6:29.184) in the finals, just a second behind third place Williams (6:28.108).  In the morning time trials, the Crimson and Gray turned in the second fastest time (5:11.431).

The second varsity four got its taste for championship racing, placing fourth in both the morning trials (5:48.857) and afternoon finals (7:08.258).

WPI turns its attention to next week's National Invitational Rowing Championships, which is Friday on Lake Quinsigamond.

 

Varsity Eight
Kenedi Heather (Taunton, MA) - Coxswain
Michael Eaton (Exeter, NH)
Frank Campanelli (Avon, CT)
Nathan Pietrowicz (Worcester, MA)
Jeremy Hemingway (Westford, MA)
Trevor Dowd (Fairfax, VA)
Ben Thornton (Merrimac, MA)
Isaac Beeman (Sammamish, WA)
Lorenzo Dube (Fall River, MA) 

Second Varsity Eight
Lily Olsen (Princeton, NJ) - Coxswain
Nicholas Carabillo (Simsbury, CT)
Kyle Coleman (Kingston, MA)
David Bovich (Verona, NJ)
Jeremiah Leonard (Lyme Center, NH)
James Vorosmarti (Center Valley, PA)
David Muse (Rye, NH)
Marc Reardon (Winchendon, MA)
Zack Estrella (Berkley, MA) 

Third Varsity Eight
Abby O'Sullivan (Templeton, MA) - Coxswain
Mark Borghesani (Acton, MA)
Matt Schueler (Bridgewater, NJ)
Noah Shoer (Portsmouth, NH)
Brendan Train (Excelsior, MN)
Griffin Bishop (Carlisle, MA)
Connor Huftalen (Henniker, NH)
Eric Motler (Schenectady, NY)
Peter Beretich (North Yarmouth, ME) 

Second Varsity Four
Ella Forbes (Bridgeton, ME) - Coxswain
Blake Dobay (Hopkinton, MA)
Bryce Corbitt (Andover, MA)
Brandon Fox (Hollis, NH)
Brendan McCann (Stonington, CT)