Men's Rowing's Varsity Eight Bests Bates, Finishes Second in Home Regatta

Men's Rowing's Varsity Eight Bests Bates, Finishes Second in Home Regatta

WORCESTER -- Men's Rowing saw its varsity eight finish second behind Marist (NY) and ahead of rival Bates Sunday in racing straddling Worcester and Shrewsbury on Lake Quinsigamond.  

WPI and Bates' varsity eights have accounted for the last four Rusty Callow Trophies as New England Champions with the Bobcats winning in 2015, 2016 and 2018 and the Engineers being victorious in 2017.  The two were separated by under a second on Sunday as WPI finished second with a time of 6:36.77, just ahead of Bates (6:37.4).  Marist, which was second last year behind Bates at the National Invitational Rowing Championship, won the race with an impressive time of 6:24.20 while Hamlton (6:49.55) was fourth. 

The second varsity eight rowed to a third place finish (6:55.47) behind the Red Foxes (6:47.6) and Bates (6:52.72) but ahead of Hamilton (7:09.06) and Conn College (8:33.89).  The third varsity reached the finish line in a time of 7:11.0, just 0.2 behind an entry of Marist for third place. 

The Crimson and Gray saw its four race strong for a second straight day on the lake.  The A entry won the four-boat race in a time of 7:45.40 while the B entry was second in a time of 7:55.5.  The two boats had finished first and third in racing Saturday in the Class of 2003 Cup. 

The Engineers are back in action Saturday on Lake Quinsigamond, facing off with Williams, Conn College and MIT for the Donahue Cup with racing also including Rochester. 
 

Varsity Eight
Lily Olsen (Princeton, NJ) - Coxswain
Nathan Pietrowicz (Worcester, MA)
Ben Thornton (Merrimac, MA)
Marc Reardon (Auburn, NH)
Kyle Coleman (Kingston, MA)
Griffin Bishop (Carlisle, MA)
Frank Campanelli (Avon, CT)
Trevor Dowd (Fairfax, VA)
Isaac Beeman (Sammamish, WA) 

Second Varsity Eight
Abby O'Sullivan (Templeton, MA) - Coxswain
Daniel Tengden (Hanover, NH)
Eric Motler (Schenectady, NY)
Blake Dobay (Hopkinton, MA)
Matt Schueler (Bridgewater, NJ)
David Muse (Rye, NH)
Gabriel Kafka-Gibbons (Somerville, MA)
David Bovich (Verona, NJ)
Noah Shoer (Portsmouth, MA) 

Third Varsity Eight
Ava Capuano (Prospect, CT) - Coxswain
Chris Skangos (Oakton, VA)
Trai Jimeno (Brookline, MA)
Brendan Train (Excelsior, MN)
John McCarthy (Halifax, MA)
Vasileios Boufidis (Nigrita, Greece)
Connor Huftalen (Henniker, NH)
Matt Adams (Harvard, MA)
Angelos Makras (Athens, Greece) 

Varsity Four
Ella Forbes (Bridgton, ME) - Coxswain
Mark Borghesani (Acton, MA)
Peter Beretich (North Yarmouth, ME)
Brendan McCann (Stonington, CT)
Joe Crognale (Dedham, MA) 

Second Varisty Four
Annali Nelson (Uncasville, CT) - Coxswain
Brandon Fox (Hollis, NH)
Kiran Tremblay (Billerica, MA)
Bryce Corbitt (Andover, MA)
Neville Ingram (New Rochelle, NY)