Men's Rowing Regains Class of 2003 Cup; Three Other Boats Post Spring-Opening Victories

Class of '03 Cup - WPI Men's Rowing 2022

WORCESTER -- WPI Men's Rowing has a successful start to the spring portion of their schedule as the Engineers captured the Class of 2003 Cup for the first time since 2018 and three other boats won their races Saturday morning on Lake Quinsigamond.

In the varsity eight, the Crimson and Gray (6:15.01) bested Wesleyan (6:18.20), defending champion Colby (6:26.45) and UMass (6:42.61) to take back the Class of 2003 Cup.  WPI finished second overall, less than a second behind guest entry Hamilton (6:14.58). 

In the other two contested eights, the Engineers turned the tables on the Continentals, taking the second varsity by over 17 seconds (6:32.70 to 6:49.93) and the third varsity by a smidge under a second (6:29.20 to 6:30.15).  UMass was third in both of those races while the Cardinals took fourth in the second varsity race. 

WPI was also victorious in the varsity four, reaching the finish line in a time of 7:38.79, nearly 23 seconds quicker than the Mules (8:01.68)

WPI men's rowing returns to the water next Saturday, entertaining Conn College, MIT, Washinton College and Williams for the Donahue Cup on Lake Quinsigamond.

Varsity Eight
Ian Wright (Belmont, MA) - Coxswain
Noah Shoer (Portsmouth, NH)
Daniel Tengdin (Hanover, NH)
Emerson Shatouhy (Ringwood, NJ)
Ariel Schecter (New York, NY)
Tommy O'Sullivan (Purchase, NY)
John McCarthy (Halifax, MA)
William Bazakas-Chamberlain (Belmont, MA)
Wynn Roberts (Pittsford, NY) 

Second Varsity Eight
Julia Farnum (Auburn, NH) - Coxswain
Samay Govani (South Windsor, CT)
Bradley Sprunger (Kingston, MA)
Matt Adams (Harvard, MA)
Brian Fox (Hanson, MA)
Patrick Flanigan (Tiverton, RI)
Mikkel Hersum (Weston, MA)
Shane Donahue (Otis, MA)
Jacob Christensen (Bend, OR) 

Third Varsity Eight
Maya Yaakov Jakubovitz (Manchester, NH) - Coxswain
Andrew Roush (Austin, TX)
Martin Wadzinski (Wilbraham, MA)
Issac Levine (Weston, MA)
Gregory Conrad (Lexington, MA)
Alexander Rickards (Andover, MA)
Blake Mcleod (Ledyard, CT)
Nick Manz (Southboro, MA)
Akhi Yarlagadda (Tyngsboro, MA) 

Varsity Four A
Christian Varela (Yorktown Heights, NY) - Coxswain
Oscar Villalonga (Fairfield, CT)
Robert Gunduz (Bronxville, NY)
Eric Adams (Moultonborough NH)

Varsity Four B
Hannah Peloquin (Rutland, MA) - Coxswain
Tristin Youtz (Woodbridge, VA)
Jonathan Whooley (Stoneham, MA)
Jackson Pelletier (Newfields, NH)
Neil Kale (Westboro, MA)