Men's Rowing Posts Third Place Showing in the Donahue Cup

2003 Cup 1 - WPI Men's Rowing 2022

WORCESTER -- WPI men's rowing competed for the Donahue Cup as part of racing on Lake Quinsigamond on Saturday morning.  The varsity eight finished third in its five-boat race as MIT took home the Donahue Cup. 

Worcester's Engineers, ranked sixth in the initial 2022 IRCA Division III Coaches Poll, clocked a time of 6:37.30, over four seconds ahead of No. 11 Washington College (MD) (6:41.75).  Division I MIT captured the first cup contested since 2019 and sixth straight, edging No. 2 Williams by 0.62 seconds (6:21.00 to 6:21.62).  Connecticut College rounded out the field in fifth in a time of 7:33.04. 

WPI's second varsity eight placed third (6:57.5) and third varsity eight finished fourth (7:13.91) in their respective races.  The Ephs were victorious in both races (6:41.05 and 6:45.43) while MIT turned in a pair of second place showings (6:46.81 and 6:49.03). 

The Crimson and Gray tasted victory in the first flight of the varsity four as its A entry nipped Washington College in the closest finish of the day (8:51.1 to 8:41.48).  WPI's B boat in the second flight of varsity four dropped a head-to-head race with Conn College 8:59.76 to 9:32.99. 

The Engineers are back at it on Sunday, hosting Bates, Hamilton, RIT and Washington College on Lake Quinsigamond beginning at 9:50am.

Varsity Eight
Ian Wright (Belmont, MA) - Coxswain
Daniel Tengdin (Hanover, NH)
Noah Shoer (Portsmouth, NH)
Emerson Shatouhy (Ringwood, NJ)
Ariel Schecter (New York, NY)
Tommy O'Sullivan (Purchase, NY)
John McCarthy (Halifax, MA)
William Bazakas-Chamberlain (Belmont, MA)
Wynn Roberts (Pittsford, NY) 

Second Varsity Eight
Julia Farnum (Auburn, NH) - Coxswain
Samay Govani (South Windsor, CT)
Bradley Sprunger (Kingston, MA)
Patrick Flanigan (Tiverton, RI)
Brian Fox (Hanson, MA)
Alexander Rickards (Andover, MA)
Mikkel Hersum (Weston, MA)
Shane Donahue (Otis, MA)
Jacob Christensen (Bend, OR) 

Third Varsity Eight
Maya Yaakov Jakubovitz (Manchester, NH) - Coxswain
Andrew Roush (Austin, TX)
Samuel Dickens (Chester, NJ)
Issac Levine (Weston, MA)
Gregory Conrad (Lexington, MA)
Tristin Youtz (Woodbridge, VA)
Blake Mcleod (Ledyard, CT)
Nick Manz (Southboro, MA)
Martin Wadzinski (Wilbraham, MA) 

Varsity Four A
Christian Varela (Yorktown Heights, NY) - Coxswain
Kalle Asaro (Holden, MA)
Eric Adams (Moultonborough, NH)
Akhi Yarlagadda (Tyngsboro, MA)
Neil Kale (Westboro, MA) 

Varsity Four B
Hannah Peloquin (Rutland, MA) - Coxswain
Sebastian Baldini (Hudson, NH)
Oscar Villalonga (Fairfield, CT)
Robert Gunduz (Bronxville, NY)
Francesco Marrocco (Demarest, NJ)