Men’s Rowing Closes in on IRCA National Championships Spot Following NIRCs

Men's Rowing - WPI Men's Rowing 2022

WORCESTER -- WPI men's rowing's varsity eight positioned itself for an opportunity to compete for a national championship on Sunday based on its performance at the National Invitational Rowing Championships (NIRC) on Lake Quinsigamond.   

The Engineers entered the weekend ranked fifth in the most recent IRCA Men's Division Varsity 8+ and, given its results in the heats versus Coast Guard and Skidmore, appear in good shape to earn a spot in the inaugural IRCA Division III National Championships.  

WPI was the only one of the three to advance to either the grand final or petite final when it placed fourth in its morning heat in a time of 6:16.351 behind MIT (6:02.555), Hobart (6:06.381) and Ithaca (6:10.360) and ahead of RIT (6:19.868) and UMass (6:35.770).  The Boynton Hillers heat time was quicker than both the Bears (6:25.113) and Thoroughbreds (6:43.000) in the morning.  In the afternoon when the Engineers placed sixth in the petite final (6:20.848) while Coast Guard (6:15.823) was second and Skidmore (6:41.820) third in the third level final.  Williams captured the grand final (5:56.171) and the Wolverines of Michigan (6:05.580) won the petite final. 

The second varsity eight finished third in the third-level final, turning in a time of 6:41.113 to beat RIT (6:46.776) to the finish line in a race won by Wesleyan (6:28.400) followed by UMass (6:32.850).  The Crimson and Gray clocked a time of 6:37.975 in the middle morning heat.  Williams edged MIT for gold in the grand final by just 0.135 of a second. 

WPI's varsity eight will learn in the next few days if it is indeed selected to the IRCA Division III National Championships to be held on Mercer Lake in West Windsor, New Jersey from Friday, June 3rd through Sunday, June 5th. 

Varsity Eight
Julia Farnum (Auburn, NH) - Coxswain
Daniel Tengdin (Hanover, NH)
Patrick Flanigan (Tiverton, RI)
Emerson Shatouhy (Ringwood, NJ)
Ariel Schecter (New York, NY)
Tommy O'Sullivan (Purchase, NY)
John McCarthy (Halifax, MA)
William Bazakas-Chamberlain (Belmont, MA)
Wynn Roberts (Pittsford, NY) 

Second Varsity Eight
Maya Yaakov Jakubovitz (Manchester, NH) - Coxswain
Samay Govani (South Windsor, CT)
Mikkel Hersum (Weston, MA)
Shane Donahue (Otis, MA)
Brian Fox (Hanson, MA)
Issac Levine (Weston, MA)
Samuel Dickens (Chester, NJ)
Blake Mcleod (Ledyard, CT)
Jacob Christensen (Bend, OR)