Saturday’s Sweep! - Women’s Rowing Captures All Races Against in Six-School Regatta

Home Regatta #4 - WPI Women's Rowing 2022

WORCESTER -- The WPI women's rowing team registered victories in all three competitions on Saturday as the Engineers co-hosted a regatta with Clark on Lake Quinsigamond.

The varsity eight, ranked third in this week's NCAA Division III Pocock CRCA Top 15, put forth a dominating performance, winning both of its races by more than 10 seconds.  In their morning heat, the Crimson and Gray bested a pair of crews receiving votes in the poll, posting a time of 7:25.80, almost 13 seconds ahead of William Smith (7:38.47) and nearly 25 seconds better than Colby (7:50.43).  It was more of the same in the grand final as WPI outraced No. 7 Trinity by nearly 11 seconds (7:50.23), No. 6 Clark by well over 21 seconds and William Smith (12.67) by over twice the margin of their morning race (25.32). 

The second varsity eight and third varsity eight each easily won their 2000 meter events.  The 2V reached the final buoys in a tine of 8:10.1, significantly ahead of Colby (8:35.02), Clark (8:37.73) and Trinity (8:50.24).  The 3V posted a time of 8:57.12, with the fourth varsity eight placing second in a time of 9:14.49, reaching the finish line ahead of Trinity (9:21.64) and Clark (9:28.45). 

The Crimson and Gray compete again tomorrow hosting Tufts in the Bernie Brown Cup.  The Easter Sunday regatta kicks off with at 8:40am. 

Varsity Eight
Logan Rinaldi (Rumford, RI) - coxswain
Melissa Bazakas-Chamberlain (Arlington, MA)
Alexandra Heline (Hebron, CT)
Megan Tupaj (Amherst, NH)
Caitlin Kean (Shrewsbury, MA)
Eliza Smith (Beacon Falls, CT)
Maren Cork (Seattle, WA)
Emily Adams (East Greenwich, RI)
Ashley Schuliger (Lewis Center, OH) 

Second Varsity Eight
Emily Howard (Riverside, RI) - coxswain
Alexa Freglette (Staten Island, NY)
Alana Guilbault (Bernardston, MA)
Lexi Baker (Needham, MA)
Maggie Kirwan (Wolfeboro, NH)
Liz McGinn (Lincoln, RI)
Lilly Earley (Candia, NH)
Jules Prisco (Pelham, NY)
Caroline Jaeger (Fort Montgomery, NY) 

Third Varsity Eight
Olivia Simon (Etna, NH) - coxswain
Katherine Bishop (San Pedro, CA)
Madison Gass (Barrington, NH)
Sofia Eckerson (Derry, NH)
Kathryn Woodland (Boxford, MA)
Nicole Miller (Hanover, MA)
Samantha Arroyas (Uxbridge, MA)
Jolina Alonzo (Wappingers Falls, NY)
Ilyssa Delizo (New City, NY)

Fourth Varsity Eight
Jaya Mills (Wayland, MA) - coxswain
Sarah Aspinwall (Amherst, NH)
Calista Carrignan (West Haven, CT)
Eliza Dion (North Attleboro, MA)
Grace McCarthy (Ludlow, MA)
Malyssa Deranian (Windham, NH)
Eleanor Brown (Vassalboro, ME)
Ryan Dillon (Rutland, MA)
Mara DeCesare (East Greenwich, RI)