No. 3 Women’s Rowing Bests Tufts to Hold onto the Bernie Brown Cup

Jennifer McLaughlin Cup 2 - WPI Women's Rowing 2022

WORCESTER -- The third-ranked WPI women's rowing varsity eight boat retained the Bernie Brown Cup by holding off Tufts in racing Easter Sunday on Lake Quinsigamond.  It marked the third straight occasion the Engineers have defeated the Jumbos for the coveted Cup. 

Racing in a tailwind at the start that proved to be more swirling as the boats went down the down the course, the Engineers gained the advantage early and the held off several late charges by Tufts, which is considered one of the top boats in the nation despite not being ranked in the NCAA Division III Pocock CRCA Top 15 because they are not a dues-paying member of the coaches association.  WPI arrived at the final buoys in a time of 6:51.60, 1.34 seconds ahead of the Jumbos. 

The second varsity eight found themselves trailing Tufts midway through the race, only to come roaring back to take the victory.  The Crimson and Gray posted a time of 7:15.2 to claim the race by 1.69 as the visitors crossed the line in 7.16.89. 

The Jumbos started the day with an impressive performance in the third varsity eight, grabbing the triumph with a time 7:23.6.  WPI's third varsity was second (7:45.15) while the fourth varsity eight stepped up in class and placed third (8:12.18).  

The No. 3 Engineers begin the championship season next Saturday, co-hosting the NEWMAC Championships on Lake Quinsigamond with No. 6 Clark.  Others competing include No. 1 Wellesley, No. 10 Smith, No. 11 Coast Guard, No. 15 Mount Holyoke and Simmons.  Racing begins at 8:30am.

Varsity Eight
Logan Rinaldi (Rumford, RI) - coxswain
Melissa Bazakas-Chamberlain (Arlington, MA)
Alexandra Heline (Hebron, CT)
Megan Tupaj (Amherst, NH)
Caitlin Kean (Shrewsbury, MA)
Eliza Smith (Beacon Falls, CT)
Maren Cork (Seattle, WA)
Emily Adams (East Greenwich, RI)
Ashley Schuliger (Lewis Center, OH) 

Second Varsity Eight
Emily Howard (Riverside, RI) - coxswain
Alexa Freglette (Staten Island, NY)
Alana Guilbault (Bernardston, MA)
Lexi Baker (Needham, MA)
Maggie Kirwan (Wolfeboro, NH)
Liz McGinn (Lincoln, RI)
Lilly Earley (Candia, NH)
Jules Prisco (Pelham, NY)
Caroline Jaeger (Fort Montgomery, NY) 

Third Varsity Eight
Olivia Simon (Etna, NH) - coxswain
Katherine Bishop (San Pedro, CA)
Madison Gass (Barrington, NH)
Sofia Eckerson (Derry, NH)
Kathryn Woodland (Boxford, MA)
Nicole Miller (Hanover, MA)
Samantha Arroyas (Uxbridge, MA)
Jolina Alonzo (Wappingers Falls, NY)
Ilyssa Delizo (New City, NY)

Fourth Varsity Eight
Jaya Mills (Wayland, MA) - coxswain
Sarah Aspinwall (Amherst, NH)
Calista Carrignan (West Haven, CT)
Eliza Dion (North Attleboro, MA)
Grace McCarthy (Ludlow, MA)
Malyssa Deranian (Windham, NH)
Eleanor Brown (Vassalboro, ME)
Ryan Dillon (Rutland, MA)
Mara DeCesare (East Greenwich, RI)